USHL
Sioux Falls 3, Sioux City 1

NBA D-LEAGUE
Sioux Falls 116, Reno 109

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 52, Mitchell 42
Sioux Falls Lincoln 59, Marshall, Minn. 49
Sturgis 47, Sioux Falls O'Gorman 36
Aberdeen Central 71, Brandon Valley 30
Aberdeen Roncalli 51, Groton Area 37
Alcester-Hudson 55, Menno 37
Crawford, Neb. 69, Edgemont 40
Dell Rapids St. Mary 40, Marion 25
Herreid/Selby Area 62, Faulkton 34
Ipswich 59, Langford 45
Irene-Wakonda 48, Gayville-Volin 40
McLaughlin 67, Crow Creek 52
Miller 48, Mobridge-Pollock 36
Omaha Nation, Neb. 70, Marty Indian 53
Red Cloud 59, St. Francis Indian 52
Summit 85, Grant-Deuel 17
Wakpala 76, Tiospaye Topa 14
Warner 64, Edmunds Central 13
Webster 49, Britton-Hecla 40

MINNESOTA
Adrian 42, Hills-Beaver Creek 26
Jackson County Central 72, Pipestone 49

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Marshall, Minn. 81, Sioux Falls Lincoln 65
Arlington 73, Lake Preston 57
Clark/Willow Lake 71, Milbank 59
Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 73, Wilmot 72
Crow Creek 78, McLaughlin 52
Dakota Christian 57, Avon 38
Deubrook 66, Colman-Egan 55
Deuel 56, Sisseton 40
Elkton-Lake Benton 58, Estelline 48
Hanson 56, Freeman Academy 28
Irene-Wakonda 64, Gayville-Volin 32
James Valley Christian 84, Kimball/White Lake 56
Jones County 62, Philip 50
Menno 68, Alcester-Hudson 65
Newell 68, Lemmon 46
Omaha Nation, Neb. 74, Marty Indian 66
Rosholt 62, Waubay 40
Summit 76, Grant-Deuel 46
Tiospa Zina Tribal 53, Waverly-South Shore 37
Tripp-Delmont/Armour 49, Scotland 41
Wagner 68, Bon Homme 63
Wakpala 61, Tiospaye Topa 40
Warner 82, Edmunds Central 32
Yankton 46, Huron 43

BIG EAST CONFERENCE TOURNAMENT
CONSOLATION SEMIFINALS
Chester 53, Baltic 45
Parker 54, Howard 44

BIG SIOUX CONFERENCE TOURNAMENT
CONSOLATION SEMIFINALS
Canton 53, Tri-Valley 49
Dell Rapids 70, Beresford 19
SEMIFINALS
Dakota Valley 67, Tea Area 64
Sioux Falls Christian 58, Elk Point-Jefferson 38

MINNESOTA
Fulda 52, Ellsworth 51
Jackson County Central 57, Pipestone 42
Russell-Tyler-Ruthton 77, Lakeview 47

IOWA
George-Little Rock 50, Sibley-Ocheyedan 44

HIGH SCHOOL WRESTLING
Brookings 40, Watertown 33
Huron 45, Brandon Valley 23
Yankton 46, Mitchell 27

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
NSIC
Minnesota State-Mankato 80, Augustana 79
Sioux Falls 70, Upper Iowa 68
Northern State 53, Bemidji State 50

UMAC
Presentation 124, Crossroads 31

RMAC
Black Hills State 61, Adams State 38

INDEPENDENT
Colorado State 97, South Dakota Mines 53

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
NSIC
Minnesota State-Mankato 60, Augustana 48
Upper Iowa 71, Sioux Falls 62
Northern State 64, Bemidji State 61

UMAC
Presentation 75, Crossroads 66

RMAC
Adams State 80, Black Hills State 66