USHL
Sioux Falls 4, Team USA 1

NBA D-LEAGUE
Sioux Falls 101, Texas 95

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 53, Sioux Falls Roosevelt 48
Dakota Valley 64, Sioux Falls Christian 54
Aberdeen Central 62, Sturgis 53
Arlington 56, Colman-Egan 52
Avon 58, Parkston 48
Beresford 43, Lennox 30
Chamberlain 70, Mobridge-Pollock 30
Clark/Willow Lake 64, Deuel 44
Dell Rapids St. Mary 41, Elkton-Lake Benton 31
DeSmet 54, Deubrook 45
Elk Point-Jefferson 45, Tri-Valley 40
Faith 47, Newell 41
Great Plains Lutheran 45, Waverly-South Shore 39
Groton Area 42, Webster 35
Hitchcock-Tulare 64, Faulkton 34
Kadoka Area 71, Bison 23
Lemmon 70, Philip 26
Marion 47, Menno 44, OT
Miller 48, Cheyenne-Eagle Butte 46
New Underwood 56, Edgemont 27
Northwestern 60, Langford 49
Oldham-Ramona/Rutland 46, Lake Preston 32
Platte-Geddes 69, Colome 21
Rapid City Christian 39, Custer 35
Rapid City Stevens 57, Brookings 50
Redfield/Doland 31, Britton-Hecla 20
Rosholt 63, Florence/Henry 57
South Central 48, Tripp-Delmont/Armour 20
St. Thomas More 72, Bennett County 34
Sully Buttes 53, James Valley Christian 49
Summit 64, Wilmot 32
Sunshine Bible Academy 62, Aberdeen Christian 24
Vermillion 54, Canton 53
Waubay 40, Grant-Deuel 33
White River 44, Lower Brule 33

BIG EAST CONFERENCE TOURNAMENT
CONSOLATION SEMIFINALS
Chester 48, Howard 41
Garretson 44, Flandreau 28
SEMIFINALS
Parker 65, Baltic 63, OT
Sioux Valley 48, McCook Central/Montrose 35

DAKOTA OYATE CHALLENGE
CONSOLATION SEMIFINALS
Flandreau Indian 95, Tiospaye Topa 8
SEMIFINALS
Crow Creek 53, Tiospa Zina Tribal 44

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Highmore-Harrold vs. Iroquois, ppd. to Feb 9.

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Roosevelt 80, Yankton 49
Brandon Valley 60, Sioux Falls Lincoln 53
Sioux Falls Christian 81, Dakota Valley 49
Aberdeen Central 55, Sturgis 44
Aberdeen Christian 65, Sunshine Bible Academy 53
Aberdeen Roncalli 53, Sisseton 50
Bison 70, Kadoka Area 38
Britton-Hecla 45, Redfield/Doland 35
Faith 74, Newell 30
Great Plains Lutheran 49, Waverly-South Shore 38
Groton Area 47, Webster 42
Highmore-Harrold 62, Iroquois 32
Hitchcock-Tulare 69, Faulkton 46
James Valley Christian 71, Sully Buttes 40
Langford 56, Northwestern 30
Milbank 50, Hamlin 36
Miller 63, Cheyenne-Eagle Butte 53
Mobridge-Pollock 63, Chamberlain 47
Mt. Vernon/Plankinton 61, Corsica/Stickney 57, OT
New Underwood 62, Edgemont 38
Philip 55, Lemmon 28
Pierre 82, Rapid City Central 58
Platte-Geddes 75, Colome 45
Sanborn Central/Woonsocket 86, Wessington Springs 36
South Central 51, Tripp-Delmont/Armour 35
Tri-Valley 55, Elk Point-Jefferson 48
Wagner 73, Scotland 35
Watertown 70, Huron 51
Waubay 52, Grant-Deuel 39
White River 84, Pine Ridge 67
Wolsey-Wessington 75, Kimball/White Lake 44

DAKOTA OYATE CHALLENGE
SEMIFINALS
Marty Indian 38, Crow Creek 36
Tiospa Zina Tribal 66, Omaha Nation, Neb. 50

YELLOWSTONE TRAIL CONFERENCE TOURNAMENT
FIRST ROUND
Herreid/Selby Area 70, Eureka/Bowdle 58
Potter County 85, Edmunds Central 22

HIGH SCHOOL WRESTLING
Pierre 49, Brandon Valley 18
Huron 47, Watertown 19

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
NSIC
Concordia-St. Paul 59, Augustana 47
Sioux Falls 53, Winona State 49
Northern State 72, Minnesota-Crookston 60

UMAC
Presentation 86, Trinity Bible 74

RMAC
Colorado-Colorado Springs 66, Black Hills State 52

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
NSIC
Augustana 87, Concordia-St. Paul 75
Winona State 73, Sioux Falls 63
Northern State 72, Minnesota-Crookston 53

UMAC
Presentation 84, Trinity Bible 77

RMAC
Black Hills State 75, Colorado-Colorado Springs 69

COLLEGE WRESTLING
NSIC
St. Cloud State 19, Augustana 12
Southwest Minnesota State 32, Northern State 8

NHL
Detroit 5, Minnesota 3

NBA
Washington 114, Minnesota 101