USHL
Sioux Falls 4, Indiana 2

HIGH SCHOOL FOOTBALL
Sioux Falls Washington 62, Rapid City Stevens 3
Sioux Falls Roosevelt 33, Rapid City Central 0
Sioux Falls Lincoln 40, Brookings 21
Sioux Falls O'Gorman 11, Aberdeen Central 0
Deuel 54, Sioux Falls Christian 34
Aberdeen Roncalli 35, Webster 0
Arlington 58, Dell Rapids St. Mary 6
Avon 59, Marty Indian 6
Brandon Valley 42, Pierre 27
Bridgewater-Emery/Ethan 58, Chester 27
Britton-Hecla 39, Redfield/Doland 33
Canistota 74, Marion 20
Canton 36, Elk Point-Jefferson 27
Castlewood 52, Colman-Egan 0
Clark/Willow Lake 66, Great Plains Lutheran 14
Colome 26, Kadoka Area 0
Corsica/Stickney 64, Sanborn Central/Woonsocket 12
Dell Rapids 52, Sisseton 0
Deubrook 59, DeSmet/Iroquois 8
Douglas 48, Sturgis 13
Elkton-Lake Benton 28, Estelline 0
Eureka/Bowdle 18, Miller 16
Faulkton 22, Langford 16
Flandreau 55, Bon Homme 0
Garretson 26, Beresford 20
Gregory 58, Andes Central 8
Hamlin 46, Florence/Henry 0
Hanson 38, Viborg-Hurley 20
Harding County 48, Lemmon/McIntosh 12
Herreid/Selby Area 52, Sully Buttes 0
Hot Springs 14, Custer 6
Howard 58, Baltic 7
Huron 28, Watertown 7
Ipswich 64, Northwestern Area 40
Jones County 51, Lower Brule 0
Kimball/White Lake 46, South Central 0
Lake Preston 40, Oldham-Ramona/Rutland 0
Luverne, Minn. 27, Lennox 21
Madison 40, Vermillion 8
McCook Central/Montrose 14, Sioux Valley 7
Mobridge-Pollock 21, Chamberlain 13
Mt. Vernon 53, Freeman 6
New Underwood 58, Lyman 28
Parker 59, Alcester-Hudson 18
Parkston 28, Platte-Geddes/Dakota Christian 14
Pine Ridge 39, Cheyenne-Eagle Butte 0
Potter County 40, Stanley County 0
Rapid City Christian 44, Dupree 24
Scotland 22, Menno 12
Spearfish 51, Belle Fourche 0
Sunshine Bible Academy 32, Highmore-Harrold 6
Tea Area 27, Harrisburg 7
Todd County 66, Little Wound 14
Tri-Valley 27, Dakota Valley 7
Wall 25, Philip 8
Warner 49, Leola/Frederick 14
Waverly-South Shore 52, Waubay/Summit 0
West Central 53, Milbank Area 6
Winner 35, Wagner 0
Wolsey-Wessington 51, Plankinton 0
Yankton 40, Mitchell 0

MINNESOTA
Canby 38, Tracy-Milroy-Balaton 14
Edgerton/Ellsworth 54, Mountain Lake Area 12
Hills-Beaver Creek 50, Renville County West 12
Jackson County Central 22, Pipestone 6
Marshall 49, Worthington 0
Westbrook-Walnut Grove 20, Southwestern United 6

IOWA
Boyden-Hull-RV 46, Cherokee Washington 0
Central Lyon 34, Sioux Center 7
Hawarden West Sioux 40, Sibley-Ocheyedan 16
Inwood West Lyon 43, Moville Woodbury Central 0
Le Mars 39, Storm Lake 7
Hull Western Christian 20, Milford Okoboji 6
Orange City Unity Christian 38, Le Mars Gehlen Catholic 34
Sheldon 34, MOC-Floyd Valley 0
Spencer 37, Algona 20
Spirit Lake 49, South Central Calhoun 0

GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER
STATE CLASS AA CLUB TOURNAMENT at RAPID CITY
SEMIFINALS
Sioux Falls Roosevelt 3, Pierre 0
Sioux Falls Lincoln 1, Rapid City Stevens 0

STATE CLASS A CLUB TOURNAMENT at RAPID CITY
SEMIFINALS
Harrisburg 2, Sturgis 1
Belle Fourche 2, West Central 1

BOYS HIGH SCHOOL SOCCER
STATE CLASS AA CLUB TOURNAMENT at RAPID CITY
SEMIFINALS
Spearfish 4, Sioux Falls Washington 3
Yankton 2, Sioux Falls Lincoln 0

STATE CLASS A CLUB TOURNAMENT at RAPID CITY
SEMIFINALS
Vermillion 6, Sturgis 2
Harrisburg 1, Huron 0

COLLEGE VOLLEYBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State def Nebraska-Omaha 17-25, 25-21, 25-10, 25-16
IUPUI def South Dakota  25-12, 20-25, 25-17, 25-21

NSIC
Augustana def Minnesota-Duluth 13-25, 25-18, 25-23, 25-27, 15-11
Minnesota-Crookston def Sioux Falls 15-25, 25-16, 25-21, 25-15
Northern State def Winona State 26-24, 25-21, 25-20

RMAC
Black Hills State def New Mexico Highlands 25-16, 25-22, 25-15

WOMEN'S COLLEGE SOCCER
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 1, IUPUI 1 (2OT)
IPFW 3, South Dakota 0

NBA
EXHIBITION
Indiana 96, Minnesota 91

MAJOR LEAGUE BASEBALL
AMERICAN LEAGUE DIVISION SERIES
New York Yankees 3, Baltimore 1
Yankees win best of five series 3-2

NATIONAL LEAGUE DIVISION SERIES
St. Louis 9, Washington 7
Cardinals win best of five series 3-2