GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
CLASS A PLAYOFFS
DISTRICT 15A
FIRST ROUND
Hill City 43, Hot Springs 39
Red Cloud 75, Custer 16

DISTRICT 16A
FIRST ROUND
Spearfish 80, Lead-Deadwood 59
St. Thomas More 63, Belle Fourche 22

CLASS B PLAYOFFS
DISTRICT 5B
FIRST ROUND
Sunshine Bible Academy 47, Faulkton 43

DISTRICT 8B
FIRST ROUND
Irene-Wakonda 48, Gayville-Volin 45, OT

DISTRICT 13B
FIRST ROUND
Lyman 96, Crazy Horse 21

DISTRICT 14B
FIRST ROUND
New Underwood 62, Edgemont 35
Philip 80, Oelrichs 66

DISTRICT 15B
FIRST ROUND
Dupree 60, Tiospaye Topa 15

DISTRICT 16B
FIRST ROUND
Harding County 69, Bison 21
Newell 84, Takini 35

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
DISTRICT 2B
FIRST ROUND
Leola/Frederick vs. Hitchcock-Tulare, ppd. to Feb 19.
Aberdeen Christian vs. Langford, ppd. to Feb 19.

DISTRICT 6B
FIRST ROUND
Edmunds Central vs. Eureka/Bowdle, ppd. to Feb 19.

MINNESOTA
Adrian 61, Hills-Beaver Creek 46
Southwest Minnesota Christian 67, Murray County Central 62

IOWA
CLASS 1A PLAYOFFS
REGION 1
REGIONAL FINAL
Central Lyon 60, West Sioux 41

CLASS 2A PLAYOFFS
REGION 1
REGIONAL FINAL
Hull Western Christian 86, Okoboji 48

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Christian 77, Garretson 45
Canistota 67, Colman-Egan 40
Chamberlain 65, Lyman 41
Chester 59, Dell Rapids St. Mary 30
Cheyenne-Eagle Butte 74, Mobridge-Pollock 71
Ethan 45, Freeman 44
Flandreau 72, Sioux Valley 60
Hanson 58, Scotland 36
Kimball/White Lake 61, Tripp-Delmont/Armour 41
Madison 71, Milbank 52
McCook Central/Montrose 54, Mt. Vernon/Plankinton 48
Parkston 65, Parker 45
Platte-Geddes 48, Gregory 34
Potter County 54, Sully Buttes 48
Sanborn Central/Woonsocket 76, Bridgewater-Emery 56
Tri-Valley 65, Baltic 56
Wagner 54, Marty Indian 51
White River 97, Little Wound 61
Wolsey-Wessington 62, James Valley Christian 57

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Groton Area vs. Aberdeen Roncalli, ccd.
Summit vs. Tiospa Zina Tribal, ppd. to Feb 19.
Florence/Henry vs. Estelline, ppd.
Hamlin vs. Webster, ppd.
Great Plains Lutheran vs. Castlewood, ppd.
Deubrook vs. Sisseton, ppd. to Feb 21.
Deuel vs. Canby, Minn., ppd. to Feb 19.

MINNESOTA
Ellsworth 92, Edgerton 88, 3OT

IOWA
CLASS 3A PLAYOFFS
DISTRICT 2 SUBSTATE 1
SEMIFINALS
MOC-Floyd Valley 76, Estherville Lincoln Central 36
Storm Lake 56, Spencer 44

COLLEGE BASEBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 3, Waldorf 0
South Dakota State 5, Waldorf 0

GPAC
North Dakota 2, Mount Marty 1
North Dakota 10, Mount Marty 6

INDEPENDENT
St. Mary's 7, Dakota State 6

MEN'S COLLEGE TENNIS
South Dakota State 9, Nebraska Wesleyan 0