USHL
Chicago 7, Sioux Falls 4

HIGH SCHOOL FOOTBALL
STATE CLASS 11AA PLAYOFFS
SEMIFINALS
Sioux Falls Washington 49, Sioux Falls O'Gorman 3
Brandon Valley 34, Sioux Falls Roosevelt 20

STATE CLASS 11A PLAYOFFS
SEMIFINALS
Dell Rapids 49, Hot Springs 25
Harrisburg 35, Spearfish 17

STATE CLASS 11B PLAYOFFS
SEMIFINALS
Winner 26, Flandreau 21
Tri-Valley 28, Aberdeen Roncalli 7

STATE CLASS 9AA PLAYOFFS
SEMIFINALS
Deubrook Area 44, Gregory 37
Howard 50, Clark/Willow Lake 0

STATE CLASS 9A PLAYOFFS
SEMIFINALS
Canistota 56, Arlington 6
Warner 50, Herreid/Selby Area 20

STATE CLASS 9B PLAYOFFS
SEMIFINALS
Harding Co. 40, Castlewood 28
Colome 52, Viborg-Hurley 36

COLLEGE FOOTBALL
MVFC
South Dakota State 16, Southern Illinois 12
Youngstown State 13, South Dakota 10

NSIC
Winona State 73, Augustana 35
Minnesota State-Mankato 27, Sioux Falls 13
Northern State 52, Minnesota-Crookston 20

GPAC
Nebraska Wesleyan 17, Dakota Wesleyan 0

INDEPENDENT
Mayville State 34, Dakota State 33 (2OT)
Nebraska-Kearney 59, South Dakota Mines 7

UMAC
Presentation 50, Trinity Bible 18

RMAC
Black Hills State 36, Western New Mexico 24

BIG TEN
Michigan 35, Minnesota 13
Indiana 24, Iowa 21
Nebraska 28, Michigan State 24

BIG 12
Oklahoma 35, Iowa State 20

COLLEGE VOLLEYBALL
NSIC
Southwest Minnesota State def Augustana 25-23, 25-20, 25-18

RMAC
Colorado-Colorado Springs def Black Hills State 25-23, 24-26, 25-17, 25-18

INDEPENDENT
Jamestown def South Dakota Mines 20-25, 25-19, 25-16, 25-18

COLLEGE CROSS COUNTRY
NCAA DIVISION II CENTRAL REGION MEET at JOPLIN MO
WOMEN
Augustana 29
Winona State 108
Mary 149
Missouri Southern 160
Pittsburg State 162
Southwest Baptist 177
Minnesota State-Mankato 193
Minnesota-Duluth 222
Central Missouri 274
Northwest Missouri 276
Harding 283
Truman State 332
Sioux Falls 335
Fort Hays State 335
Nebraska-Kearney 350
East Central 363
Central Oklahoma 419
Minnesota State-Moorhead 446
Minot State 505
Southern Arkansas 560
Northern State 587
South Dakota Mines 671
Bemidji State 719
Wayne State 753
Arkansas Tech 757
Southwest Minnesota State 814
INDIVIDUAL CHAMPION:  Runa Falch, Augustana 20:39.4

MEN
Augustana 31
Missouri Southern 98
Minnesota State-Mankato 108
Southwest Baptist 116
Fort Hays State 150
Sioux Falls 152
Northwest Missouri 234
Nebraska-Kearney 238
Central Missouri 240
Pittsburg State 303
East Central 304
Minnesota-Duluth 315
Minnesota State-Moorhead 322
Harding 323
Mary 340
Winona State 444
South Dakota Mines 498
Southern Arkansas 513
Truman State 513
Northern State 539
Minot State 599
Concordia-St. Paul 662
Wayne State 729
INDIVIDUAL CHAMPION:  Travis Beniak, Augustana 29:57.3

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
EXHIBITION
Sioux Falls 73, Wisconsin-Eau Claie 49
Montana State 93, South Dakota Mines 61