USHL
Sioux Falls 4, Muskegon 3 (OT)

NBA D-LEAGUE
Rio Grande Valley 123, Sioux Falls 104

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Lincoln 55, Sioux Falls Washington 36
Aberdeen Roncalli 59, Warner 48
Bison 61, McIntosh 50
Britton-Hecla 70, Ipswich 68
Brookings 54, Rapid City Central 51
Castlewood 63, Deubrook 55
Clark/Willow Lake 72, DeSmet 39
Douglas 50, Chadron, Neb. 48
Dupree 83, Jones County 72
Estelline 43, Great Plains Lutheran 41
Harding County 42, New Underwood 38
Hemingford, Neb. 86, Edgemont 30
Little Wound 87, Bennett County 44
Mobridge-Pollock 61, Sully Buttes 53
Philip 74, Oelrichs 73, OT
Pierre 82, Sturgis 45
Rapid City Stevens 66, Spearfish 61
Red Cloud 74, Alliance, Neb. 63
St. Francis Indian 71, Gregory 56
Todd County 63, McLaughlin 61
Wall 61, Lyman 48
Wolsey-Wessington 59, Dakota Christian 42|

DAKOTA OYATE CHALLENGE
FIFTH PLACE
Flandreau Indian 58, Takini 53

YELLOWSTOME TRAIL CONFERENCE TOURNAMENT
FIFTH PLACE
Eureka/Bowdle 63, Edmunds Central 26

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 75, Bellevue East, Neb. 54
Alliance, Neb. 64, Red Cloud 55
Chadron, Neb. 79, Douglas 35
Estelline 55, Great Plains Lutheran 18
Florence/Henry 52, Arlington 49, OT
Harding County 57, New Underwood 53
Harrisburg 89, Tea Area 36
Hemingford, Neb. 65, Edgemont 23
Ipswich 52, Britton-Hecla 45
James Valley Christian 51, Lake Preston 39
Jones County 55, Bennett County 52
Lennox 56, Dakota Valley 54
McIntosh 93, Bison 28
Newell 50, Philip 29
Pierre 30, Sturgis 29
Rapid City Central 56, Brookings 44
Rosholt 67, Richland, N.D. 39
St. Francis Indian 55, Gregory 45
St. Thomas More 60, Winner 42
Summit 61, Fulda, Minn. 34
Todd County 62, McLaughlin 52
Wall 43, Lyman 35
West Central 85, Platte-Geddes 47

BIG EAST CONFERENCE TOURNAMENT
SEVENTH PLACE
Howard 40, Flandreau 37
FIFTH PLACE
Garretson 44, Chester 41
THIRD PLACE
McCook Central/Montrose 46, Baltic 34
CHAMPIONSHIP
Sioux Valley 61, Parker 53

DAKOTA OYATE CHALLENGE
FIFTH PLACE
Flandreau Indian 56, Takini 18

TRI-VALLEY CONFERENCE TOURNAMENT
Alcester-Hudson 64, Andes Central 50
Centerville 77, Oldham-Ramona/Rutland 60
Dell Rapids St. Mary 66, Gayville-Volin 28
Kimball/White Lake 47, Viborg-Hurley 42
Mt. Vernon/Plankinton 59, Freeman Academy 30
Scotland 46, West Sioux, Hawarden, Iowa 43
Sisseton 52, Irene-Wakonda 31

YELLOWSTONE TRAIL CONFERENCE TOURNAMENT
CONSOLATION
Eureka/Bowdle 39, Edmunds Central 29

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 74, Nebraska-Omaha 64
South Dakota 76, IUPUI 56

NSIC
Minnesota State-Mankato 78, Augustana 73
Sioux Falls 66, Upper Iowa 63
Bemidji State 64, Northern State 57

GPAC
Dakota Wesleyan 88, Doane 67
Mount Marty 79, Nebraska Wesleyan 54

INDEPENDENT
Dakota State 93, Trinity Bible 33

RMAC
Colorado State-Pueblo 70, Black Hills State 49

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 69, North Dakota State 53

NSIC
Augustana 90, Minnesota State-Mankato 87
Upper Iowa 82, Sioux Falls 74
Northern State 58, Bemidji State 55

GPAC
Dakota Wesleyan 87, Doane 83
Nebraska Wesleyan 57, Mount Marty 38

INDEPENDENT
Dakota State 90, Trinity Bible 69

RMAC
Colorado State-Pueblo 88, Black Hills State 74

BIG TEN
Wisconsin 45, Minnesota 44
Nebraska 64, Northwestern 49

BIG 12
Iowa State 73, Kansas State 67

COLLEGE WRESTLING
NSIC
Minnesota State-Mankato 21, Augustana 19

NBA
Charlotte 102, Minnesota 101