GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 51, Sioux Falls Lincoln 33
Harrisburg 49, Sioux Falls Christian 37
Baltic 74, Colman-Egan 43
Bon Homme 49, Irene-Wakonda 46
Brookings 64, Pierre 62
Castlewood 58, Florence/Henry 47
Chester 40, Garretson 30
Corsica/Stickney 43, Wessington Springs 26
Dakota Valley 61, Ponca, Neb. 44
Deubrook 44, Arlington 18
Deuel 46, Groton Area 43
Menno 33, Freeman Academy 24
Northwestern 57, Faulkton 36
Parker 50, Sioux Valley 45
Philip 48, Bison 19
Rapid City Christian 38, Dupree 27
Rosholt 53, Milnor, N.D. 38
Sturgis 63, Belle Fourche 38
Sully Buttes 82, Mobridge-Pollock 33
Viborg-Hurley 57, Tripp-Delmont/Armour 39
Warner 59, Milbank 39
West Central 72, Tea Area 38

LAKOTA NATION INVITATIONAL at RAPID CITY
MAKOSICA BRACKET
QUARTERFINALS
Crow Creek 69, McLaughlin 55
Little Wound 61, Todd County 51
Pine Ridge 65, Hill City 30

PAHA SAPA BRACKET
QUARTERFINALS
Omaha Nation, Neb. 47, Custer 45
St. Francis Indian 54, Tiospa Zina Tribal 31
White River 81, Takini 22

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Christian 54, Harrisburg 33
Aberdeen Roncalli 70, Britton-Hecla 40
Arlington 68, Deubrook 62
Baltic 58, Colman-Egan 49
Brookings 64, Pierre 63
Clark/Willow Lake 65, Hamlin 39
DeSmet 81, Iroquois 25
Deuel 63, Groton Area 43
Dupree 76, Rapid City Christian 27
Hanson 76, Lake Preston 44
Irene-Wakonda 59, Bon Homme 41
Jones County 49, Colome 43, OT
Menno 51, Freeman Academy 35
Mt. Vernon/Plankinton 85, Dakota Christian 69
Sioux Valley 59, Parker 45
Sisseton 62, Webster 50
Stanley County 55, Highmore-Harrold 41
Summit 68, Waverly-South Shore 39
Tea Area 60, West Central 52
Viborg-Hurley 59, Tripp-Delmont/Armour 30
Winner 67, Lead-Deadwood 53

LAKOTA NATION INVITATIONAL
MAKOSICA BRACKET
White River 92, McLaughlin 50
QUARTERFINALS
Red Cloud 64, Cheyenne-Eagle Butte 52
St. Francis Indian 55, Little Wound 52

PAHA SAPA BRACKET
QUARTERFINALS
Crow Creek 54, Takini 37
Custer 69, Omaha Nation, Neb. 40
Tiospa Zina Tribal 56, Hill City 50

HIGH SCHOOL WRESTLING
Huron 49, Mitchell 21

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
Utah State 70, South Dakota 69

GPAC
Dakota Wesleyan 72, Ashford 44

NBA
Minnesota 99, Oklahoma City 93