GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Roosevelt 65, Rapid City Central 59
Sioux Falls O'Gorman 57, Rapid City Stevens 56
Bison 68, Tiospaye Topa 6
Bon Homme 55, Wagner 53
Centerville 57, Marion 34
Chamberlain 67, Crow Creek 53
Cheyenne-Eagle Butte 69, Standing Rock, N.D. 32
Clark/Willow Lake 50, Milbank 36
Dakota Valley 58, Sioux City, North, Iowa 31
Deubrook 66, Colman-Egan 32
Deuel 49, Sisseton 46
Estelline 53, Elkton-Lake Benton 30
Freeman 54, Bridgewater-Emery 49
Harrisburg 64, Madison 30
Hill City 57, Custer 22
Kimball/White Lake 47, Miller 36
Lead-Deadwood 46, Belle Fourche 42
McLaughlin 52, Stanley County 29
Mitchell Christian 57, Tripp-Delmont/Armour 31
Northwestern 56, Hitchcock-Tulare 39
Pine Ridge 55, Little Wound 34
Platte-Geddes 60, Lennox 49
Rosholt 66, Waubay 52
Scotland 50, Avon 39
Sioux County, Neb. 53, Oelrichs 36
Wall 56, Rapid City Christian 30
Waverly-South Shore 55, Tiospa Zina Tribal 52, OT
White River 78, Marty Indian 41
Winner 55, Todd County 51
Yankton 46, Huron 39

MINNESOTA
Edgerton 64, Murray County Central 50
Marshall 73, Windom 33
Russell-Tyler-Ruthton 75, Lakeview 37
Southwest Minnesota Christian 82, Ellsworth 51
Southwest United 45, Westbrook-Walnut Grove 44
Wabasso 69, Worthington 66

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Roosevelt 71, Rapid City Central 59
Sioux Falls O'Gorman 58, Rapid City Stevens 49
Aberdeen Roncalli 63, Groton Area 50
Brandon Valley 70, Watertown 62
Centerville 73, Marion 32
Chamberlain 78, St. Francis Indian 71
Custer 60, Hill City 42
Gregory 50, Lower Brule 41
Hamlin 53, Redfield/Doland 50
Newell 65, Sundance, Wyo. 48
Oelrichs 91, Sioux County, Neb. 46
Platte-Geddes 60, Corsica/Stickney 56
Sanborn Central/Woonsocket 62, Andes Central 48
St. Thomas More 64, Douglas 28
Sully Buttes 73, Highmore-Harrold 41
Warner 70, Ipswich 48
Webster 62, Britton-Hecla 55

BIG EAST CONFERENCE TOURNAMENT
FIRST ROUND
Flandreau 57, Chester 26
Garretson 43, Parker 35
McCook Central/Montrose 55, Baltic 40
Sioux Valley 66, Howard 36

BIG SIOUX CONFERENCE TOURNAMENT
FIRST ROUND
Sioux Falls Christian 54, Dell Rapids 39
Dakota Valley 70, Canton 44
Elk Point-Jefferson 71, Beresford 30
Tea Area 59, Tri-Valley 55

MINNESOTA
Lakeview 56, Fulda 53
Marshall 61, Windom 36
Martin County West 59, Jackson County Central 47
Worthington 74, Lake Crystal-Wellcome Memorial 69

IOWA
Harris-Lake Park 64, George-Little Rock 40

HIGH SCHOOL WRESTLING
BRITTON-HECLA TRIANGULAR
Groton Area 52, Britton-Hecla/Langford 24
Webster 60, Britton-Hecla/Langford 15
Webster 64, Groton Area 13

DEUEL TRIANGULAR
Deuel 37, Sisseton 33
Milbank 46, Deuel 32
Milbank 46, Sisseton 27

ELK POINT-JEFFERSON QUADRANGULAR
Dell Rapids 43, Elk Point-Jefferson 27
Dell Rapids 45, Dakota Valley 36
Elk Point-Jefferson 40, Harrisburg 39
Elk Point-Jefferson 48, Dakota Valley 27
Harrisburg 36, Dakota Valley 28
Harrisburg 45, Dell Rapids 36

FAULKTON TRIANGULAR
Faulkton 70, Warner/Northwest 6
Potter County 41, Faulkton 33
Potter County 63, Warner/Northwest 18

PARKER QUADRANGULAR
Garretson 43, McCook Central/Montrose 30
Garretson 46, Parker 21
Howard 42, McCook Central/Montrose 27
Howard 48, Garretson 30
Howard 63, Parker 12
McCook Central/Montrose 57, Parker 21

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 82, UMKC 47
South Dakota 73, North Dakota State 52

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 77, UMKC 61
North Dakota State 92, South Dakota 66

NBA
Minnesota 101, Denver 97