BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Lincoln 62, Sioux Falls Washington 35
Avon 53, Scotland 16
Bloomfield, Neb. 57, Bon Homme 46
Centerville 90, Irene-Wakonda 60
Dakota Christian 47, Mitchell Christian 41
Deuel 51, Webster 43
Flandreau Indian 94, Marty Indian 63
Garretson 55, West Central 53
Harding County 71, Hulett, Wyo. 38
James Valley Christian 73, Sanborn Central/Woonsocket 55
Miller 64, Sully Buttes 52
Oelrichs 116, Crazy Horse 53
Parkston 51, Wagner 32
Pierre 64, Huron 49
Red Cloud 64, Little Wound 60
Richardton-Taylor, N.D. 80, Bison 77, 2OT
Timber Lake 45, Takini 39
Viborg-Hurley 76, Gayville-Volin 36
Wilmot 55, Great Plains Lutheran 53

JONES COUNTY TOURNAMENT
FIRST ROUND
Colome 46, Bennett County 42
Jones County 64, Stanley County 33
Philip 53, Lyman 50
White River 90, Kadoka Area 32

WEST RIVER TOURNAMENT
FIRST ROUND
Faith 55, Upton, Wyo. 44
Hot Springs 51, Moorcroft, Wyo. 50
New Underwood 52, Newell 47
Wall 56, Edgemont 40

MINNESOTA
Russell-Tyler-Ruthton 58, MACCRAY 42
Southwest Minnesota Christian 82, Westbrook-Walnut Grove 47
Southwest United 54, Murray County Central 50

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Roosevelt 69, Brandon Valley 41
Baltic 56, Chester 28
Bennett County 48, Stanley County 31
Bridgewater-Emery 45, Menno 41
Canistota 57, Howard 48
Centerville 74, Irene-Wakonda 51
Clark/Willow Lake 67, Sisseton 41
Colman-Egan 53, Lake Preston 35
Dakota Christian 44, Mitchell Christian 40
Dell Rapids 40, Arlington 23
Dell Rapids St. Mary 40, Arlington 23
Deubrook 53, Elkton-Lake Benton 41
Estelline 40, Oldham-Ramona/Rutland 28
Faulkton 46, Edmunds Central 34
Freeman 36, Marion 31
Hanson 79, Parker 61
Harding County 63, Moorcroft, Wyo. 40
Huron 48, Pierre 44
Kimball/White Lake 34, Corsica/Stickney 30
Madison 43, Flandreau 39
Marty Indian 66, Flandreau Indian 62
McIntosh 74, Dupree 43
Mt. Vernon/Plankinton 45, Bon Homme 42
Oelrichs 77, Crazy Horse 13
Rapid City Central 56, Sturgis 54
Sioux Valley 35, McCook Central/Montrose 24
Sully Buttes 56, Miller 36
Viborg-Hurley 56, Gayville-Volin 41
Wagner 48, Parkston 44
Waverly-South Shore 41, Waubay 39
Yankton 46, Watertown 31

BIG SIOUX CONFERENCE TOURNAMENT
FIRST ROUND
Sioux Falls Christian 44, Elk Point-Jefferson 33
Beresford 50, Dakota Valley 48
Canton 60, Tea Area 41
Tri-Valley 52, Dell Rapids 33

MINNESOTA
Southwest Minnesota Christian 59, Pipestone 35

HIGH SCHOOL WRESTLING
Huron 38, Madison 26

HIGHMORE QUADRANGULAR
Faulkton 57, Mobridge/Pollock 24
Faulkton 60, Ipswich/Frederick/Leola 6
Miller/Highmore 39, Faulkton 25
Miller/Highmore 54, Ipswich/Frederick/Leola 9
Miller/Highmore 54, Mobridge/Pollock 30
Mobridge/Pollock 24, Ipswich/Frederick/Leola 12

LENNOX QUADRANGULAR
Beresford 57, Garretson 24
Beresford 78, Alcester-Hudson 6
Garretson 59, Alcester-Hudson 9
Garretson 60, Lennox 9
Lennox 60, Alcester-Hudson 18
Lennox 65, Beresford 16

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 64, Oakland 43

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 81, Oakland 74

BIG TEN
Michigan State 62, Iowa 59