BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Roosevelt 64, Sioux Falls Washington 39
Sioux Falls Christian 67, Vermillion 52
Akron-Westfield, Iowa 52, Alcester-Hudson 43
Andes Central 54, Avon 52
Baltic 54, Freeman Academy 48
Clark/Willow Lake 53, Groton Area 48
Corsica/Stickney 50, Ethan 49, OT
Deuel 50, Aberdeen Roncalli 43
Freeman 65, Menno 43
Hamlin 44, Britton-Hecla 42
Howard 47, Bridgewater-Emery 42
Ipswich 51, Faulkton 43
Kimball/White Lake 71, Gregory 46
Lennox 57, Harrisburg 45
Madison 63, Dell Rapids 45
Parkston 56, Bon Homme 49
Rapid City Christian 75, Crazy Horse 49
South Central 48, Lyman 36
Wagner 49, Winner 42

281 CONFERENCE TOURNAMENT
SEVENTH PLACE
Wessington Springs 65, Iroquois 50
FIFTH PLACE
Sunshine Bible Academy 64, Highmore-Harrold 43
THIRD PLACE
Hitchcock-Tulare 71, Sanborn Central/Woonsocket 63

EASTERN COTEAU CONFERENCE TOURNAMENT
SEVENTH PLACE
Waubay 46, Grant-Deuel 39

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Aberdeen Roncalli 46, Deuel 39
Alcester-Hudson 39, Akron-Westfield, Iowa 27
Avon 37, Andes Central 36
Baltic 68, Freeman Academy 30
Bridgewater-Emery 49, Howard 33
Britton-Hecla 47, Hamlin 42
Chamberlain 56, Miller 34
Dakota Christian 80, Marty Indian 32
DeSmet 45, Castlewood 38
Garretson 46, Tea Area 34
Mitchell 72, Yankton 34
Mt. Vernon/Plankinton 52, Tripp-Delmont/Armour 33
New Underwood 62, Oelrichs 48
Parkston 66, Bon Homme 42
Potter County 59, Edmunds Central 21
Rapid City Christian 83, Crazy Horse 7
Sioux Valley 58, Chester 30
Wynot, Neb. 69, Gayville-Volin 28

281 CONFERENCE TOURNAMENT
SEVENTH PLACE
Wolsey-Wessington 37, Iroquois 25
FIFTH PLACE
Hitchcock-Tulare 50, Sunshine Bible Academy 31
THIRD PLACE
James Valley Christian 40, Wessington Springs 34

DAKOTA VALLEY CONFERENCE TOURNAMENT
CONSOLATION SEMIFINALS
Arlington 55, Lake Preston 46, 2OT
SEMIFINALS
Deubrook 48, Oldham-Ramona/Rutland 42
Estelline 48, Elkton-Lake Benton 37

EASTERN COTEAU CONFERENCE TOURNAMENT
SEVENTH PLACE
Waubay 41, Grant-Deuel 30

LITTLE MOREAU CONFERENCE TOURNAMENT
FIRST ROUND
Lemmon 96, Bison 9
McIntosh 101, Tiospaye Topa 19
Timber Lake 57, Dupree 34

SOUTHERN PLAINS CONFERENCE TOURNAMENT
FIRST ROUND
Jones County 43, Stanley County 26
Kadoka Area 48, White River 34
Lyman 59, Colome 44
South Central 57, Gregory 20

MINNESOTA
Adrian 51, Fulda 48
Southwest Minnesota Christian 66, Murray County Central 57

HIGH SCHOOL WRESTLING
BERESFORD TRIANGULAR
Beresford 48, Flandreau 33
Beresford 66, Marion/Freeman 16
Flandreau 72, Marion/Freeman 6

CUSTER QUADRANGULAR
Custer 42, St. Thomas More 21
Hot Springs 42, Custer 24
Hot Springs 51, St. Thomas More 21
Spearfish 50, Hot Springs 24
Spearfish 52, Custer 12
Spearfish 60, St. Thomas More 10

MILBANK TRIANGULAR
Groton Area 41, Redfield-Doland 35
Groton Area 43, Milbank 42
Milbank 45, Redfield-Doland 31

SISSETON TRIANGULAR
Britton-Hecla/Langford 32, Sisseton 30
Clark/Willow Lake 42, Britton-Hecla/Langford 21
Sisseton 40, Clark/Willow Lake 31

TRI-VALLEY TRIANGULAR
McCook Central/Montrose 53, Tri-Valley 30
Tri-Valley 42, Sioux Falls Lincoln 36
West Central 36, Tri-Valley 27
West Central 51, McCook Central/Montrose 23
West Central 66, Sioux Falls Lincoln 15

WEBSTER AREA TRIANGULAR
Deuel 39, Aberdeen Roncalli 24
Webster Area 63, Aberdeen Roncalli 4
Webster Area 66, Deuel 18

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 86, Western Illinois 51
South Dakota 82, IPFW 51

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 59, Western Illinois 53
IPFW 62, South Dakota 60

BIG TEN
Michigan 83, Minnesota 75

NBA
Los Angeles Clippers 90, Minnesota 77