BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Roosevelt 82, Sioux Falls Washington 32
Brookings 55, Sioux Falls Lincoln 47
Brandon Valley 53, Yankton 39
Colome 56, Cody-Kilgore, Neb. 36
Dupree 91, Newell 44
Eureka/Bowdle 56, Leola/Frederick 53
Faulkton 48, Edmunds Central 36
Flandreau 79, Howard 49
Freeman 94, Alcester-Hudson 62
Hot Springs 58, Hill City 36
Irene-Wakonda 51, Bridgewater-Emery 49
Madison 69, Vermillion 44
Oelrichs 79, Little Wound 57
Potter County 75, Ipswich 68
Rapid City Stevens 56, Rapid City Central 47
St. Francis Indian 61, Cheyenne-Eagle Butte 59
Tea Area 76, Chester 31
Tiospa Zina Tribal 71, Great Plains Lutheran 67
Viborg-Hurley 58, Marion 42
Wall 55, Stanley County 34
Wessington Springs 58, Iroquois 37

IOWA
CLASS 1A PLAYOFFS
DISTRICT 1
SUBSTATE 1
QUARTERFINALS
Harris-Lake Park 62, Sibley-Ocheyedan 43
Rock Valley 70, Central Lyon 56
Trinity Christian High School 52, Ruthven-Ayrshire 38
West Lyon 79, George-Little Rock 55

DISTRICT 2
SUBSTATE 1
QUARTERFINALS
Boyden-Hull 57, West Sioux 22
LeMars Gehlen Catholic 67, Granville Spalding Catholic 45
Marcus-Meriden-Cleghorn 80, Kingsley-Pierson 53
Remsen-Union 59, Hinton 58

CLASS 2A PLAYOFFS
DISTRICT 1
SUBSTATE 1
SEMIFINALS
Sioux Center 63, South O'Brien 48
Hull Western Christian 66, Orange City Unity Christian 42

DISTRICT 2
SUBSTATE 1
SEMIFINALS
Sheldon 58, Sioux Central 33
Spirit Lake 48, Okoboji 35

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Christian 50, Beresford 47
Bennett County 54, Kadoka Area 43
Canton 54, Alcester-Hudson 50
Castlewood 30, Estelline 28
Chester 52, Arlington 39
Dell Rapids 43, Madison 33
Eureka/Bowdle 47, Leola/Frederick 29
Faulkton 56, Edmunds Central 39
Gayville-Volin 46, Freeman Academy 19
Herreid/Selby Area 59, Northwestern 32
Highmore-Harrold 56, Miller 54
Irene-Wakonda 55, Canistota 36
Jones County 46, Lyman 34
Menno 56, Howard 51
Newell 56, Custer 24
Oelrichs 69, Crazy Horse 23
Parkston 55, Mt. Vernon/Plankinton 32
Potter County 54, Ipswich 42
Rosholt 74, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 46
Scotland 45, Tripp-Delmont/Armour 42
Sioux Valley 59, Garretson 37
South Central 50, Gregory 21
Spearfish 72, Douglas 33
Viborg-Hurley 43, Marion 41
Wagner 79, Platte-Geddes 63
Wakpala 73, Solen, N.D. 35
White River 57, Philip 41

MINNESOTA
Edgerton 58, Westbrook-Walnut Grove 52
Ellsworth 60, Hills-Beaver Creek 54
Marshall 71, Willmar 48
Windom 52, Luverne 49
Worthington 59, Jackson County Central 40

HIGH SCHOOL WRESTLING
REGION 2A
TEAM STANDINGS -- DAY 1
Sioux Falls Washington, 136.5 points
Brandon Valley, 100.5
Yankton, 94.5
Dakota Valley, 61
Sioux Falls Lincoln, 59
Harrisburg, 56
Vermillion, 48
Lennox, 17
Tea Area, 16

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
IUPUI 70, South Dakota State 67
Oakland 59, South Dakota 46

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 82, IUPUI 45
Oakland 76, South Dakota 45

BIG TEN
Minnesota 58, Wisconsin 53 (OT)
Iowa 74, Penn State 72

NHL
Colorado 4, Minnesota 3 (SO)