GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
CLASS AA PLAYOFFS
DISTRICT 1AA
THIRD PLACE
Watertown 44, Brookings 39
CHAMPIONSHIP
Sioux Falls Roosevelt 50, Sioux Falls O'Gorman 44

DISTRICT 2AA
THIRD PLACE
Yankton 44, Brandon Valley 41
CHAMPIONSHIP
Sioux Falls Washington 55, Sioux Falls Lincoln 37

DISTRICT 3AA
THIRD PLACE
Pierre 54, Huron 44
CHAMPIONSHIP
Aberdeen Central 64, Mitchell 62

DISTRICT 4AA
THIRD PLACE
Rapid City Stevens 67, Douglas 23
CHAMPIONSHIP
Rapid City Central 41, Sturgis 40

CLASS A PLAYOFFS
REGION 2A
Clark/Willow Lake 50, Deuel 39

REGION 5A
West Central 44, Parkston 43

CLASS B PLAYOFFS
REGION 2B
DeSmet 58, Oldham-Ramona/Rutland 44

REGION 3B
Sully Buttes 53, Herreid/Selby Area 42

REGION 4B
Parker 55, Centerville 53

IOWA
STATE CLASS 1A TOURNAMENT at DES MOINES
SEMIFINALS
Central Lyon 76, Burlington Notre Dame 53

STATE CLASS 2A TOURNAMENT at DES MOINES
SEMIFINALS
Hull Western Christian 64, Aplington-Parkersburg 40

STATE CLASS 3A TOURNAMENT
SEMIFINALS
Estherville Lincoln Central 49, MOC-Floyd Valley 46

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
CLASS A PLAYOFFS
DISTRICT 1A
CHAMPIONSHIP
Aberdeen Roncalli 60, Groton Area 36

DISTRICT 2A
CHAMPIONSHIP
Sisseton 50, Milbank 46, OT

DISTRICT 7A
FIRST ROUND
Lennox 42, Canton 33
Tea Area 45, Harrisburg 43

DISTRICT 8A
FIRST ROUND
Dakota Valley 60, Beresford 36
Vermillion 48, Elk Point-Jefferson 42

DISTRICT 11A
FIRST ROUND
Mobridge-Pollock 60, Stanley County 53

DISTRICT 14A
CHAMPIONSHIP
Pine Ridge 57, Little Wound 54

DISTRICT 15A
CHAMPIONSHIP
Red Cloud 59, Hot Springs 34

CLASS B PLAYOFFS
DISTRICT 1B
CHAMPIONSHIP
Rosholt 56, Wilmot 54

DISTRICT 2B
CHAMPIONSHIP
Langford 51, Warner 41, 3OT

DISTRICT 9B
CHAMPIONSHIP
James Valley Christian 63, Wolsey-Wessington 58

DISTRICT 10B
FIRST ROUND
Kimball/White Lake 83, Mitchell Christian 50

DISTRICT 13B
SEMIFINALS
Jones County 81, Lyman 63
White River 118, Kadoka Area 21

DISTRICT 14B
SEMIFINALS
Oelrichs 58, Wall 47
Philip 46, New Underwood 42, OT

DISTRICT 15B
SEMIFINALS
Dupree 70, McIntosh 37
Timber Lake 62, Wakpala 57

DISTRICT 16B
SEMIFINALS
Faith 70, Bison 49

MINNESOTA
Luverne 85, Blue Earth 71

CLASS 1A PLAYOFFS
SECTION 3
PLAY IN
Adrian 67, Edgerton 65
Central Minnesota Christian 67, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29
Ellsworth 74, Wabasso 60
Lakeview 71, E.C.H.O. Charter 35
Lincoln HI 64, Renville County West 34
Westbrook-Walnut Grove 70, Murray County Central 45

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota State 100, Nebraska-Omaha 82
South Dakota 87, IUPUI 69

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
SUMMIT LEAGUE
South Dakota 50, Omaha 39

NHL
Minnesota 4, Phoenix 3

NBA
Los Angeles Lakers 116, Minnesota 94

MAJOR LEAGUE BASEBALL
GRAPEFRUIT LEAGUE
Minnesota 7, Baltimore 1