GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 59, Yankton 22
Sioux Falls Roosevelt 57, Sioux Falls Lincoln 52
Avon 37, Corsica/Stickney 36
Canistota 64, Colman-Egan 38
Canton 33, Garretson 31
Centerville 59, Dell Rapids St. Mary 44
Chamberlain 70, Wessington Springs 53
Chester 42, Howard 33
DeSmet 75, Iroquois 16
Deuel 57, Deubrook 51
Faith 70, New Underwood 34
Flandreau 40, Elkton-Lake Benton 37
Hitchcock-Tulare 72, Aberdeen Christian 6
Hot Springs 54, Oelrichs 29
Ipswich 50, Eureka/Bowdle 20
Jones County 59, Kadoka Area 41
Kimball/White Lake 58, Platte-Geddes 51
Lemmon 66, Dupree 12
Little Wound 64, Lower Brule 46
McLaughlin 94, Wakpala 60
Milbank 63, Ortonville, Minn. 40
Mitchell 61, Brookings 28
Redfield/Doland 60, Hamlin 37
Scotland 74, Menno 46
South Central 37, North Central, Neb. 21
Stanley County 45, Lyman 33
Summit 73, Great Plains Lutheran 19
Sunshine Bible Academy 35, Faulkton 32
Tri-Valley 51, Madison 36
Wausa, Neb. 41, Gayville-Volin 27
Waverly-South Shore 63, Grant-Deuel 19
Wilmot 50, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 38

MINNESOTA
Southwest Minnesota Christian 82, Fulda 65
Worthington 67, Jackson County Central 65

IOWA
Hull Western Christian 78, LeMars 31
Rock Rapids Central Lyon 69, Boyden-Hull 23
Sioux Center 74, George-Little Rock 67

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 48, Yankton 35
Centerville 87, Dell Rapids St. Mary 38
Corsica/Stickney 55, Avon 37
Dell Rapids 87, Beresford 36
Deuel 71, Deubrook 55
Elkton-Lake Benton 67, Flandreau 51
Faulkton 49, Sunshine Bible Academy 42, OT
Garretson 69, Canton 61
Groton Area 65, Tiospa Zina Tribal 45
Harrisburg 52, West Central 32
Hitchcock-Tulare 76, Aberdeen Christian 63
Howard 52, Chester 45
Ipswich 68, Eureka/Bowdle 63
Lyman 47, Sully Buttes 40
Madison 69, Tri-Valley 31
Marty Indian 58, Colome 50
Mt. Vernon/Plankinton 87, Ethan 75
Northwestern 77, Edmunds Central 33
Oelrichs 61, Hot Springs 51
Ortonville, Minn. 62, Milbank 53
Parker 44, Baltic 42
Parkston 54, Tripp-Delmont/Armour 34
Potter County Gettysburg High School 50, Miller 47
Rosholt 71, Hankinson, N.D. 60
Sisseton 51, Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 35
South Central 52, North Central, Neb. 48, OT
St. Francis Indian 65, Bennett County 39
Sturgis 50, Belle Fourche 28
Summit 48, Great Plains Lutheran 37
Tea Area 49, McCook Central/Montrose 31
Watertown 70, Aberdeen Central 53
Wausa, Neb. 81, Gayville-Volin 33
Waverly-South Shore 58, Grant-Deuel 25
Winner 63, Stanley County 29
Wolsey-Wessington 65, Lake Preston 37

MINNESOTA
Luverne 84, Worthington 78

IOWA
Boyden-Hull 54, Central Lyon 46

HIGH SCHOOL WRESTLING
Bon Homme 45, Elk Point-Jefferson 28

SIOUX FALLS TRIANGULAR
Brandon Valley 63, Sioux Falls O'Gorman 11
Brandon Valley 66, Sioux Falls Lincoln 15
Sioux Falls Lincoln 45, Sioux Falls O'Gorman 36

FLANDREAU QUADRANGULAR
Clark/Willow Lake 42, Sioux Valley 34
Flandreau 53, Sioux Valley 27
Flandreau 54, Clark/Willow Lake 24
McCook Central/Montrose 51, Flandreau 27
McCook Central/Montrose 54, Clark/Willow Lake 27
McCook Central/Montrose 64, Sioux Valley 15

HIGH SCHOOL GYMNASTICS
DEUEL INVITATIONAL
Deuel 146.85
Sisseton 118.15
Britton-Hecla 115.70
ALL AROUND:  Meaghan Sievers, Deuel 38.45

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
BIG TEN
Minnesota 70, North Dakota State 57