NBA D-LEAGUE
Sioux Falls 117, Iowa 112

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Washington 48, Sioux Falls O'Gorman 30
Aberdeen Central 50, Pierre 40
Brookings 50, Brandon Valley 39
Mitchell 61, Yankton 33

CLASS A PLAYOFFS
DISTRICT 1A
FIRST ROUND
Britton-Hecla 47, Groton Area 30

DISTRICT 2A
FIRST ROUND
Milbank 53, Tiospa Zina Tribal 43
Webster 46, Sisseton 31

DISTRICT 3A
FIRST ROUND
Florence/Henry 50, Redfield/Doland 43

DISTRICT 4A
FIRST ROUND
Deuel 52, Hamlin 24
Sioux Valley 55, Deubrook 46

DISTRICT 5A
FIRST ROUND
Flandreau 44, Elkton-Lake Benton 33

DISTRICT 6A
FIRST ROUND
Baltic 53, Dell Rapids 30
Sioux Falls Christian 57, Garretson 40

DISTRICT 7A
FIRST ROUND
Harrisburg 84, Tea Area 41
Lennox 47, Canton 42

DISTRICT 8A
FIRST BROUND
Beresford 51, Vermillion 27

DISTRICT 9A
FIRST ROUND
West Central 63, McCook Central/Montrose 37

DISTRICT 10A
FIRST ROUND
Parkston 66, Platte-Geddes 52
Wagner 55, Bon Homme 37

DISTRICT 13A
FIRST ROUND
Todd County 60, Gregory 28
Winner 91, St. Francis Indian 40

DISTRICT 14A
FIRST ROUND
Bennett County 68, Little Wound 55

CLASS B PLAYOFFS
DISTRICT 1B
FIRST ROUND
Waverly-South Shore 63, Waubay 32
Wilmot 52, Grant-Deuel 19

DISTRICT 2B
FIRST ROUND
Hitchcock-Tulare 41, Leola/Frederick 30
Langford 54, Aberdeen Christian 10

DISTRICT 3B
FIRST ROUND
Estelline 51, Lake Preston 23
Great Plains Lutheran 45, Arlington 40

DISTRICT 4B
FIRST ROUND
Howard 59, Colman-Egan 43

DISTRICT 5B
SEMIFINALS
Highmore-Harrold 51, Lower Brule 48
Sully Buttes 56, Sunshine Bible Academy 21

DISTRICT 6B
FIRST ROUND
Eureka/Bowdle 29, Edmunds Central 27

DISTRICT 7B
SEMIFINALS
Freeman 55, Bridgewater-Emery 34
Parker 63, Marion 39

DISTRICT 8B
SEMIFINALS
Alcester-Hudson 38, Viborg-Hurley 36
Centerville 74, Irene-Wakonda 42

DISTRICT 9B
SEMIFINALS
James Valley Christian 46, Wessington Springs 44
Sanborn Central/Woonsocket 80, Wolsey-Wessington 24

DISTRICT 11B
SEMIFINALS
Hanson 50, Ethan 40

DISTRICT 12B
SEMIFINALS
South Central 55, Andes Central 31

DISTRICT 14B
SEMIFINALS
Rapid City Christian 42, New Underwood 30

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls O'Gorman 55, Sioux Falls Washington 43
Sioux Falls Roosevelt 60, Brookings 52
Arlington 62, DeSmet 50
Bison 46, New Underwood 35
Custer 75, Hill City 28
Harding County 81, Tiospaye Topa 37
Huron 56, Watertown 53
Little Wound 68, Spearfish JV 65
Pierre 61, Aberdeen Central 48
Yankton 50, Mitchell 42

MINNESOTA
Russell-Tyler-Ruthton 70, Pipestone 44
Southwest Minnesota Christian 96, Hills-Beaver Creek 69

IOWA
CLASS 1A PLAYOFFS
DISTRICT 1 SUBSTATE 1
SEMIFINALS
Harris-Lake Park 57, Trinity Christian High School 42
Rock Valley 64, West Lyon 62

DISTRICT 2 SUBSTATE 1
SEMIFINALS
Boyden-Hull 64, Remsen-Union 46
Le Mars Gehlen Catholic 73, Marcus-Meriden-Cleghorn 64

CLASS 2A
DISTRICT 1 SUBSTATE 1
CHAMPIONSHIP
Hull Western Christian 60, Sioux Center 53

DISTRICT 2 SUBSTATE 1
CHAMPIONSHIP
Sheldon 67, Spirit Lake 47