NBA D-LEAGUE
Sioux Falls 96, Iowa 79

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Sioux Falls Lincoln 60, Sioux Falls O'Gorman 43
Bridgewater-Emery 68, Mitchell Christian 40
Canistota 79, Howard 49
Canton 68, West Central 58
Corsica/Stickney 72, Tripp-Delmont/Armour 47
Dakota Christian 55, Marty Indian 47
Dakota Valley 92, Bon Homme 33
Deubrook 77, Lake Preston 48
Elkton-Lake Benton 84, Great Plains Lutheran 47
Estelline 66, Dell Rapids St. Mary 22
Flandreau 63, Baltic 45
Hanson 45, Parker 36
Harding County 80, Lemmon 38
Hill City 53, Belle Fourche 40
Langford 60, Aberdeen Christian 44
Lennox 48, Beresford 35
Marshall, Minn. 67, Watertown 62
McCook Central/Montrose 59, Tri-Valley 32
Milbank 56, Ortonville, Minn. 45
Miller 46, Faulkton 45
Oldham-Ramona/Rutland 67, Colman-Egan 64, OT
Potter County 71, Edmunds Central 37
Redfield/Doland 57, Northwestern 45
Rosholt 62, Warner 58
Sioux Valley 53, Castlewood 40
South Central 47, Colome 33
Sunshine Bible Academy 58, Sully Buttes 49
Todd County 67, Gregory 60
Vermillion 48, Wagner 34
Viborg-Hurley 75, Menno 39
Webster 69, Wilmot 38
Winner 66, Platte-Geddes 53

MINNESOTA
Hills-Beaver Creek 93, Adrian 69
Southwest Minnesota Christian 93, Murray County Central 49
Worthington 84, Jackson County Central 79

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Aberdeen Central 62, Sioux Falls Roosevelt 54
Aberdeen Roncalli 47, Ipswich 20
Avon 56, Irene-Wakonda 26
Baltic 55, Flandreau 31
Brookings 35, Yankton 28
Canistota 58, Freeman Academy 31
Chamberlain 58, Stanley County 24
Chester 56, Tea Area 45
Corsica/Stickney 49, Tripp-Delmont/Armour 30
Dakota Christian 47, Scotland 46
Dakota Valley 58, Bon Homme 50
DeSmet 35, Arlington 21
Deubrook 65, Lake Preston 39
Elk Point-Jefferson 68, Centerville 49
Elkton-Lake Benton 48, Great Plains Lutheran 28
Ethan 60, Freeman 44
Garretson 42, Parker 38
Hanson 73, Mt. Vernon/Plankinton 50
Harrisburg 63, Dell Rapids 29
Herreid/Selby Area 54, Potter County 42
Jones County 58, White River 34
Kadoka Area 57, Dupree 51
Langford 50, Aberdeen Christian 7
Lemmon 58, McLaughlin 42
Madison 40, Hamlin 32
Milbank 50, Ortonville, Minn. 31
Newell 56, New Underwood 36
Oldham-Ramona/Rutland 59, Colman-Egan 45
Parkston 93, Andes Central 48
Rapid City Christian 62, Crazy Horse 37
Redfield/Doland 43, Northwestern 30
Sanborn Central/Woonsocket 84, James Valley Christian 43
Sisseton 52, Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 33
Sully Buttes 74, Sunshine Bible Academy 20
Todd County 64, Red Cloud 54
Tri-Valley 60, McCook Central 39
Viborg-Hurley 75, Menno 49
Wagner 48, Vermillion 39
West Central 51, Canton 45

MINNESOTA
Marshall 66, Pipestone 31
Worthington 72, Martin County West 58

IOWA
CLASS 1A PLAYOFFS
REGION 1
QUARTERFINALS
Central Lyon 75, Harris-Lake Park 37
George-Little Rock 50, Clay Central-Everly 17
West Sioux 49, St. Mary's 42

CLASS 2A PLAYOFFS
REGION 1
QUARTERFINALS
Emmetsburg 49, North Linn 44, OT
Okoboji 42, Sioux Central 41
South O'Brien 42, Boyden-Hull 29
Western Christian 68, Rock Valley 22

NHL
Vancouver 2, Minnesota 1