BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
CLASS AA PLAYOFFS
DISTRICT 1AA
FIRST ROUND
Sioux Falls Roosevelt 67, Sioux Falls O'Gorman 52
Brookings 50, Watertown 45

DISTRICT 2AA
FIRST ROUND
Brandon Valley 56, Sioux Falls Washington 43
Sioux Falls Lincoln 53, Yankton 50

DISTRICT 3AA
FIRST ROUND
Huron 63, Mitchell 53
Pierre 61, Aberdeen Central 38

DISTRICT 4AA
FIRST ROUND
Rapid City Central 66, Douglas 49
Rapid City Stevens 53, Sturgis 52

CLASS A PLAYOFFS
DISTRICT 3A
FIRST ROUND
Redfield/Doland 48, Florence/Henry 46

DISTRICT 4A
FIRST ROUND
Deuel 64, Hamlin 47
Sioux Valley 56, Deubrook 36

DISTRICT 5A
FIRST ROUND
Elkton-Lake Benton 62, Flandreau 59
Madison 101, Flandreau Indian 42

DISTRICT 6A
FIRST ROUND
Sioux Falls Christian 64, Baltic 32
Dell Rapids 65, Garretson 51

DISTRICT 9A
FIRST ROUND
McCook Central/Montrose 62, West Central 45
Mt. Vernon/Plankinton 74, Tri-Valley 57

DISTRICT 10A
FIRST ROUND
Parkston 53, Wagner 45
Platte-Geddes 62, Bon Homme 27

DISTRICT 11A
FIRST ROUND
Cheyenne-Eagle Butte 71, McLaughlin 44

DISTRICT 12A
FIRST ROUND
Miller 78, Crow Creek 66

DISTRICT 13A
FIRST ROUND
Winner 71, Todd County 56

DISTRICT 14A
FIRST ROUND
Little Wound 61, Bennett County 42

CLASS B PLAYOFFS
DISTRICT 1B
SEMIFINALS
Rosholt 58, Waverly-South Shore 46
Wilmot 54, Summit 50

DISTRICT 2B
SEMIFINALS
Langford 47, Hitchcock-Tulare 44
Warner 46, Leola/Frederick 43

DISTRICT 3B
SEMIFINALS
Arlington 62, DeSmet 40
Castlewood 69, Great Plains Lutheran 49

DISTRICT 4B
SEMIFINALS
Colman-Egan 61, Chester 52
Howard 53, Oldham-Ramona/Rutland 45

DISTRICT 5B
SEMIFINALS
Lower Brule 62, Sunshine Bible Academy 55
Sully Buttes 76, Faulkton 31

DISTRICT 6B
SEMIFINALS
Herreid/Selby Area 72, Ipswich 63
Potter County 58, Eureka/Bowdle 39

DISTRICT 7B
SEMIFINALS
Canistota 51, Bridgewater-Emery 38
Parker 71, Freeman 58

DISTRICT 8B
SEMIFINALS
Centerville 82, Irene-Wakonda 76, 3OT
Viborg-Hurley 59, Alcester-Hudson 35

DISTRICT 9B
SEMIFINALS
James Valley Christian 92, Wessington Springs 35
Wolsey-Wessington 64, Sanborn Central/Woonsocket 26

DISTRICT 11B
SEMIFINALS
Ethan 58, Menno 42
Hanson 49, Avon 36

DISTRICT 12B
SEMIFINALS
Dakota Christian 55, Colome 40
South Central 58, Tripp-Delmont/Armour 42H

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
CLASS A PLAYOFFS
REGION 1A
Aberdeen Roncalli 43, Milbank 31

REGION 4A
Harrisburg 56, Beresford 37

CLASS B PLAYOFFS
REGION 7B
Wall 36, Lyman 25

REGION 8B
Timber Lake 63, Newell 50

MINNESOTA
CLASS 3A PLAYOFFS
SECTION 2
QUARTERFINALS
Marshall 57, Hutchinson 26

CLASS 2A PLAYOFFS
SECTION 3
QUARTERFINALS
Montevideo 53, Redwood Valley 44
Worthington 57, Windom 47

CLASS 1A PLAYOFFS
SECTION 3
QUARTERFINALS
Dawson-Boyd 68, Ortonville 51
Minneota 72, Central Minnesota Christian 35
Southwest Minnesota Christian 65, Adrian 59
Wabasso 67, Fulda 47

IOWA
STATE CLASS 3A STATE TOURNAMENT at DES MOINES
FIRST ROUND
Estherville Lincoln Central 55, Spirit Lake 39
MOC-Floyd Valley 51, Wellman Mid-Prairie 30

MEN'S COLLEGE BASKETBALL
BIG TEN
Minnesota 77, Indiana 73
Wisconsin 77, Nebraska 46

NHL
Minnesota 2, Calgary 1 (OT)

NBA
Phoenix 84, Minnesota 83 (OT)

MLB
GRAPEFRUIT LEAGUE
Minnesota 8, Toronto 4