HIGH SCHOOL FOOTBALL
STATE CLASS 11-AA PLAYOFFS
FIRST ROUND
Sioux Falls Lincoln 56, Douglas 0
Brookings 22, Rapid City Central 6
Pierre 28, Watertown 6
Yankton 44, Aberdeen Central 20

STATE CLASS 11-A PLAYOFFS
FIRST ROUND
REGION 1
Dell Rapids 57, Milbank Area 22
West Central 41, Madison 14

REGION 2
Dakota Valley 40, Tea Area 37, OT
Harrisburg 63, Lennox 29

REGION 3
Chamberlain 27, Cheyenne-Eagle Butte 0
Todd County 57, Little Wound 6

REGION 4
Hot Springs 51, Belle Fourche 14
Spearfish 46, Pine Ridge 0

STATE CLASS 11-B PLAYOFFS
FIRST ROUND
REGION 1
Aberdeen Roncalli 64, Mobridge-Pollock 19
Deuel 30, Webster 23

REGION 2
Flandreau 28, Canton 6
Tri-Valley 42, Garretson 14

REGION 3
Parkston 21, Wagner 14
Winner 51, Bon Homme 6

REGION 4
St. Thomas More 50, Hill City 0
Custer 28, Bennett County 20

STATE CLASS 9-AA PLAYOFFS
FIRST ROUND
REGION 1
Clark/Willow Lake 41, Tri-State 34
Leola/Frederick 53, Miller 6

REGION 2
Deubrook 55, Ipswich/Edmunds Central 0
Howard 51, Elkton-Lake Benton 23

REGION 3
Gregory 36, Bridgewater-Emery 34
Kimball/White Lake 41, Parker 14

REGION 4
Potter County 54, Lemmon/McIntosh 14
White River 62, Newell 32

STATE CLASS 9-A PLAYOFFS
FIRST ROUND
REGION 1
Herreid/Selby Area 36, Eureka/Bowdle 12
Warner 28, Wolsey-Wessington 18

REGION 2
Arlington 34, Hamlin 27
Canistota 54, Hanson 0

REGION 3
Corsica/Stickney 56, South Central 0
Wilmot 40, Irene-Wakonda 34

REGION 4
Faith 52, Kadoka Area 44
Wall 27, New Underwood 16

STATE CLASS 9-B PLAYOFFS
FIRST ROUND
REGION 1
Castlewood 40, Lake Preston 0
Waverly-South Shore 56, Dell Rapids St. Mary 28

REGION 2
Avon 60, Centerville 20
Viborg-Hurley 64, Marion 14

REGION 3
Faulkton 56, Sully Buttes 20
Hitchcock-Tulare 30, Rapid City Christian 0

REGION 4
Colome 52, Bison 0
Harding County 46, Jones County 0

MINNESOTA
STATE CLASS AAAA PLAYOFFS
SECTION 2
QUARTERFINALS
Marshall 52, Mankato East 6

STATE CLASS AAA PLAYOFFS
SECTION 3
QUARTERFINALS
Tri Valley United 31, Worthington 13

STATE CLASS AA PLAYOFFS
SECTION 3
Jackson County Central 67, Windom 13
Luverne 30, St. James Area 0
Pipestone 37, Tracy-Milroy-Balaton 22

STATE CLASS A PLAYOFFS
SECTION 3
QUARTERFINALS
Adrian 34, GHEC/Truman 6

SECTION 5
QUARTERFINALS
Canby 31, Russell-Tyler-Ruthton 7
Dawson-Boyd 51, Ortonville 20

STATE 9 MAN PLAYOFFS
SECTION 3
QUARTERFINALS
Edgerton/Ellsworth 60, Renville County West 14
Fulda 20, Westbrook-Walnut Grove 16
Hills-Beaver Creek 82, Hancock 14

COLLEGE VOLLEYBALL
NSIC
Sioux Falls def Dakota State 25-18, 25-19, 27-25

GPAC
Briar Cliff def Mount Marty 25-20, 25-23, 25-12
Dordt def Dakota Wesleyan 25-17, 22-25, 25-20, 25-10

RMAC
Black Hills State def South Dakota Mines 25-23, 17-25, 25-20, 25-10

WOMEN'S COLLEGE GOLF
SONOMA STATE INVITATIONAL at SANTA ROSA CA
FINAL TEAM STANDINGS
British Columbia 602
Grand Canyon 606
CSU-Monterey Bay 611
Augustana 620
Sonoma State Blue 621
Chico State 624
CSU-East Bay 624
Academy of Art 630
Sonoma State White 635
George Fox 644
California Lutheran 739
Dominican 740

PAT BRADLEY INVITATIONAL at LAKEWOOD RANCH FL
FINAL TEAM STANDINGS
Florida International 876
Cincinnati 902
Bradley 904
Boston College 905
Daytona State 907
Texas A&M-Corpus Christi 914
Florida Gulf Coast 919
Jacksonville 938
Delaware 941
Western Illinois 950
Bethune-Cookman 950
Drake 968
Florida Atlantic 987
South Dakota 1023